Barion Pixel

Projekt VW Beetle 1: sleduj videá a vyhraj chrobáka

Kategória: Doprava, Publikované: 23.9.2020

Jedným z áut, na ktorom sa pravdepodobne každý zo šoférov aspoň raz vozil vo svojich snoch, je aj ikonický Volkswagen Beetle, ktorý po preklade nazývame aj „chrobák“. Niektorým môže byť tento typ auta známy aj z niekoľkých filmov od Disney ako závodné auto Herbie, pomerne často sa s ním však môžeme už stretnúť aj bežnej premávke. Youtube kanál Boostmania spúšťa v súvislosti s týmto fenomenálnym vozidlom nový projekt, vďaka ktorému môžete svojho vlastného „chrobáka“ získať aj vy. Ako? Čítajte ďalej!

Volkswagen Beetle, Projekt VW Beetle 1, videá

Videá na kanáli Boostmania

S návrhom Projektu VW Beetle prišli autori niekoľkých videí na Youtube kanáli volant.tv, ktorý má za sebou množstvo obľúbených videí pre motoristov. „Určite jeden z najlepších kanálov o autách, čo poznám, snaha je tam proste vidieť,“ zhrnul v komentári pod jedným z videí spokojný divák. 

Dá sa teda čakať, že zaujímavý a výnimočný bude aj nový kanál Boostmania, ktorý v auguste tohto roku založili autori projektu VW Beetle 1. Ako nájdete aj v informáciách, ide o „jedinečný youtube kanál o tuningu a upravovaní vozidiel,“ ktorý sa v najbližšej dobe plánuje venovať predovšetkým Projektu VW Beetle 1. O čo v ňom pôjde? 

Dvaja tvorcovia projektu kúpili v Nemeckudoviezli na Slovensko jedinečný dvadsaťročný ojazdený čierny Volkswagen Beetle s motorom 1.8 Turbo, ktorý sedí na platforme Volkswagen Golf štvrtej generácie a má viac ako 200 tisíc najazdených kilometrov. Medzi jeho „vychytávky“ na rozdiel od množstva ostatných chrobákov patrí napríklad elektrické otváranie okien či vyklápanie zadného krídla. Čo už len môže byť na takomto staršom aute výnimočné, vravíte si. Presne to vám vysvetlí tento projekt!

komentár, volant.tv, Boostmania, Projekt VW Beetle 1

Projekt VW Beetle – o čo vlastne ide?

V krátkosti je cieľom projektu kompletná oprava a tunning tohto vozidla. Autori chcú celý proces natáčať a jednotlivé kroky opravovania chrobáka pridávať ako ďalšie videá na Youtube. Každý zvedavý motorista tak bude môcť z pohodlia domova sledovať zmenu ojazdeného Volkswagenu na chrobáka, ktorý bude ako nový

Cieľom videí je teda predovšetkým ukázať, že niekedy sa viac oplatí úprava starého auta oproti novému, keďže môže mať nakoniec vyšší výkon za nižšiu cenu. Na projekte je okrem vízie zaujímavých videí skvelé aj to, že vlastníkom opraveného Volkswagenu Beetle sa môže stať ktokoľvek, kto sa zapojí do súťaže.

Prečo sa rozhodli pre chrobáka?

Ak sa pýtate, prečo si autori videí zvolili práve tento typ auta, odpoveď ponúkajú v jednom zo svojich videí a je naozaj jednoduchá. Chrobák je totiž jedinečným a výzorovo netradičným autom, ktoré na ceste spozná každý z nás už na prvý pohľad. Je to zároveň vozidlo, ktoré má veľký potenciál na tunning, teda na zvýšenie výkonu a zlepšenie jazdných vlastností. Aj dostupnosť jednotlivých súčiastok a dielov by podľa tvorcov videa by nemala byť problematická. 

kanál Boostmania, Projekt VW Beetle 1, Youtube

Šesť zaujímavosti z histórie chrobákov

Ikonický Volkswagen Beetle má za sebou dlhú históriu. Okrem dôvodov, čo uviedli chlapci z kanálu Boostmania, my prinášame aj šesť zaujímavostí, ktoré vám dokážu, že chrobák nie je len také obyčajné auto

  1. Volkswagen Beetle má viac ako 90 rokov – už v roku 1925 bol predložený dizajn podvozku základného Volkswagena Beetle
  2. Chrobák sa stal prvým autom na svete, z ktorého sa predalo viac ako 20 miliónov kusov – do roku 2002 bol okrem iného aj najobľúbenejším modelom značky Volkswagen, kým mu toto postavenie neukradol Volkswagen Golf 
  3. Stal sa najpredávanejším autom desaťročia – v roku 1950 mal na trhu podiel okolo 40%
  4. Ide o najdlhšie vyrábané vozidlo v histórii – vyrábal sa od roku 1938 do 2003, čo je 65 rokov
  5. Chrobáka preslávil aj už spomínaný Herbie z niekoľkých filmov produkcie Disney – biela farba je vďaka nemu u tohto typu áut dodnes veľmi obľúbená
  6. Luxusný miliónty chrobák má svoje miesto v múzeu – Volkswagen Beetle, ktorý bol vyrobený ako miliónty na svete, je vystavený v múzeu vo Wolfsburgu. Je zlatý, jeho nárazníky sú pokryté diamantmi a interiér je vystlaný ružovým plyšom 

Existuje skutočne ešte nejaké iné auto, ktoré by chytilo za srdce svet tak, ako Beetle?“ Toto sú slová, ktorými ukončuje Dan Lewis svoj zaujímavý článok o VW Beetle. Niečo na tom bude. Vráťme sa ale k spomínanému projektu a poďme sa pozrieť, ako sa to celé začalo. 

Prvý krok - kúpa auta

Volkswagen Beetle s čiernou metalízou kúpili tvorcovia projektu, ako sme už spomenuli, priamo v Nemecku, kde nás vo videu, ktoré bolo natočené ešte v dielni volant.tvsprevádzajú prvou prehliadkou exteriéru i interiéru. Priamo na mieste kontrolujú počet najazdených kilometrov podľa VIN čísla, zisťujú, že auto nebolo nikdy búrané a že doteraz malo 5 majiteľov, prehliadajú ho zvonku i zvnútra. Nakoniec oboznamujú divákov s tým, že sa dohodli na cene a auto kupujú. Projekt VW Beetle 1 sa teda môže začať! 

Pokiaľ náhodou aj vy plánujete kúpu jazdeného vozidla alebo neviete, prečo postupovali tvorcovia projektu pri obhliadke tak, ako postupovali, odpovedať a poradiť vám môžu naše zaujímavé články Kupujete ojazdené auto? 6 krokov, ako to zvládnuť či Plánujete kúpu jazdeného vozidla? Pripravili sme pre Vás kontrolné nástroje, kde si ho môžete overiť!.

Volkswagen Beetle, motor, Projekt VW Beetle 1

„Lekárska prehliadka“ VW Beetle

Po návrate z Nemecka odviezli autori projektu chrobáka do autoservisu MM Racing na zhodnotenie, ktoré všetky diely bude potrebné vymeniť. Ako vidíme v druhom videu, Beetle je do autoservisu privezený už s prestriekanou kapotou, zadným nárazníkom i prahmi. Najprv bolo v pláne bolo spraviť prvé merania výkonu, kvôli problému s vylievaním oleja však nemohli byť uskutočnené. A aký je ďalší postup? Odpovedá jeden z autorov projektu: „Auto pôjde do kompletne sériového stavu. Všetky technické komponenty, či na motore, na prevodovke, ale hlavne na podvozku, ktorý už má za sebou dosť - to všetko sa v MM Racingu bude meniť.Po výmene komponentov by malo nasledovať už plánované odmeranie výkonu

Súčasťou opráv a výmen bude určite aj pripojenie vozidla na autodiagnostiku. Neviete, čo to je a ako to funguje? Prečítajte si náš článok

Zo starého nové

Volkswagen Beetle, ako už bolo spomenuté, prejde vďaka projektu kompletnou výmenou dielov zvonku i znútra. „Budeme sa mu venovať do detailov,“ odznie v prvom videu na kanáli Boostmania, celkovo tretej časti, ktorá sa venuje projektu. 

Tu nás tvorcovia podrobne oboznámia s aktuálnym stavom dvadsaťročného chrobáka. Opravy sa budú týkať celého exteriéru i interiéru, chrobáka čaká aj výmena tesnení, bŕzd a množstva iných štandardných dielov. Bude potrebné vymeniť viac ako 20 súčiastok, medzi nimi napríklad aj snímač teploty motora, sviečky, drážkový remeň, motorový olej či palivový filter. 

Volkswagen Beetle, interiér, Projekt VW Beetle 1

Dôležité je uviesť, že všetky opravy, ktoré tvorcovia projektu plánujú, sú legálne, certifikovanéhomologované, realizované na úrovni skúsenými odborníkmi. „Je to v zásade kompromis toho, čo by sme chceli a čo môžeme,“ uviedli autori projektu v súvislosti s výmenou dielov. Chcú ju zrealizovať v súlade s platnou legislatívou tak, aby auto spĺňalo podmienky STK a EKbudúci majiteľ mohol na svojom takmer novom chrobákovi jazdiť v cestnej premávke bez akýchkoľvek obmedzení

Neodmysliteľnou súčasťou každého auta by mali byť aj ochranné systémymechanizmy, ktoré ho ochránia pred krádežou. Ak vaše auto nemáte proti krádeži nijako zabezpečené, rozhodne by ste nemali prehliadnuť náš článok Čo spraviť, aby mi neukradli auto?.

Zamieri aj na Slovakia Ring

Autori projektu plánujú otestovať auto aj na pretekárskom okruhu v Orechovej Potôni. Kto ho bude na Slovakia Ringu šoférovať ešte nie je známe, tvorcovia však prezradili, že pôjde o známeho a skúseného majstra volantu. Po výmene dielov sa bude konať prvá testovacia jazda, po ktorej sa auto bude ešte vylepšovať. Ako uvádzajú autori projektu: „vytuningujeme ho na trhača asfaltu.“ Po zlepšení výkonu sa na pretekárskom okruhu objaví znova. Časy sa nakoniec porovnajú a autori projektu, tak ako aj všetci diváci, budú vedieť porovnať rozdiel

Sledujte a vyhrajte

Progres a postupnú premenu ojazdeného VW Beetle môže sledovať v jednotlivých dieloch relácie každý z nás online. Diváci tak budú dokonale poznať auto zvonku i znútra, nadobudnú presnú predstavu o jeho rýchlosti či postupnom zlepšovaní a úpravách, ktorými prešlo. Jeden z nich po zapojení sa do súťaže môže auto získať. Pýtate sa, ako sa do súťaže môžete zapojiť? Odpoveď je jednoduchá! Stačí sa stať členom klubu overenie-kilometrov.sk. Okrem toho, že budete automaticky zapojený do tejto súťaže, získate aj mnoho iných výhod a služieb. Registrácia je možná  po vybratí konkrétneho balíka. Získať môžete až 12 žrebov do losovania!

Výhercu, ktorému budú následne slávnostne odovzdané kľúče od chrobáka, vylosujú tvorcovia videí v živom prenose pod dozorom notára 19.decembra 2020.

Ak sa vám Volkswagen Beetle nepáči alebo sa náhodou stane, že ho nevyhráte, nezúfajte! Videá vám okrem výhry prinesú aj mnoho zaujímavých a užitočných informácii, ktoré sa môžu zísť každému motoristovi. Autori navyše v budúcnosti plánujú realizovať tento projekt aj s inými vozidlami

Volkswagen Beetle, súťaž, Projekt VW Beetle 1

Chcete mať svojho vlastného chrobáka hneď?

Ak ste sa práve zamilovali do Volkswagenu typu Beetle a nechcete čakať, či sa na vás usmeje šťastie v súťaži, nezúfajte. Inzertný portál Sego.sk ponúka viac ako 30 inzerátov na chrobáky. Poponáhľajte sa a nájdite medzi nimi ten pravý ešte dnes!


Zdielať článok:

Jednoduché overenie vozidla online pred kúpou

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.